Blepharoplastika

Dermatochalasis


Oči sú najvýraznejšou časťou tváre. Umožňujú nielen správne videnie, ale vyjadrujú aj širokú škálu emócií. Ich vzhľad je preto veľmi dôležitý. Koža horných i dolných viečok je najtenšia na celom tele, preto sú prvé príznaky starnutia badateľné práve tu. Vekom dochádza k znížovaniu pružnosti kože a k oslabovaniu ďaľších tkanivových štruktúr v okolí očí. V dôsledku toho nastáva pokles obočia, nahromadenie kože na viečkach a tvorba tukových vakov. Na horných viečkach uvoľnená koža vytvára previs. Ten sa časom zväčšuje a postupne zužuje očnú štrbinu. Oči nadobúdajú unavený a starší výraz. Niekedy je ich pokles taký výrazný, že človek musí zakláňať hlavu, aby dobre videl. Pokles viečok zužuje i zorné pole a tlak nabytočnej kože na očnú guľu mení dioptrickú hodnotu oka a tým zhoršuje aj videnie.

Oslabenie tenkej blanky pod kožno-svalovou vrstvou, nazývanej septum spôsobuje , že tuk ktorý sa nachádza v očnici a chráni oko, sa začína vytláčať dopredu. Na hornom i dolnom viečku vznikajú vyklenutia . Na hornej mihalnici je to najmä vo vnútornom kútiku a v strede, na dolnej môžu byť vaky pozdĺž celej mihalnice.

Blepharoplastika je častá operácia u mužov i žien, ktorou sa odstráni nadbytočná koža aj s vrstvou svalu a podľa potreby aj vyklenujúci sa tuk.

Pred operáciu je nutný podrobný rozhovor s lekárom. Pacient vysvetlí, čo očakáva od operácie, lekár mu povie či sú jeho očakávania realizovateľné. Je dôležité aby pacient priniesol zoznam liekov, ktoré užíva. Niektoré lieky ovplyvňujúce krvácanie treba vysadiť 1-2 týždne pred operáciou. Sú to lieky ako Paralen, Anopyrín, Ibalgin. V prípade Warfarinu, je nutné kozultovať so špecialistom. Je dobré ak si pacient prinesie i výsledky zrážanlivosti krvi. Týmito postupmi sa zníži krvácanie počas operácie a zmenšia sa pooperačné modriny.

Operačný postup:

Operácia sa robí v lokálnom znecitlivení a trvá asi 1-1,5 hodiny. Operujú sa obe oči súčastne. Možné je operovať horné i dolné viečka naraz. Vtedy je pooperačné hojenie trochu dlhšie.

Rez na hornej mihalnici sa vedie v prirodzenej ryhe kože, takže konečná tenká jazva je skrytá. Na dolnej mihalnici sa rez vedie asi 2mm pod riasami, ktoré jemnú jazvu tiež zakryjú.

Pooperačné hojenie:

Tesne po operácii je prítomný opuch a modriny, ktoré v priebehu týždňa až dvoch postupne zmiznú. Prvé pooperačné dni je nutné dodržiavať kľudový režim. Nepredklánať sa, nedvíhať ťažké veci, spať s mierne vyvýšenou hlavou. Dobre je dávať si studené obklady, čo urýchli vstrebanie opuchov.

Rana sa zašije tenkým stehom ktorý sa odstráni na 7.deň po operácii. Potom sa pacient môže vrátiť do práce. V nasledujúcom období 2-3 týždňov je dobré robiť jemnú masáž jaziev.

Niekedy pretrváva mierny opuch v okolí okraja viečok niekoľko mesiacov.